İMALATLARIMIZ

Haziran 20, 2016

Mağaza dekorasyonu, bulunmuş olduğumuz hızlı perakende sektöründe çok ciddi bir öneme sahiptir. Doğru yapılacak bir dekorasyon, müşteri sayınızda ciddi artışlar sağlayabilecekken, bu işin yanlış yapılması, hiç de istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Dekorasyon çalışmalarının tasarım aşamasında ilk dekorasyon kriteri mağazanızın konumudur. Cadde mağazalarında uygulanacak mobilya renkleri, ışıklandırma, duvar malzeme renkleri, tavan yüksekliği ve renkleri ile alışveriş merkezinde uygulanacak dekorasyon arasında ciddi farklar bulunabilir. AVM’de uygulama yapılırken mağazanın bulunduğu kat, yürüyen merdivenlere uzaklığı, cephenin ve mağaza girişinin belirlenmesi açısından dikkat edilmesi gereken noktalardır. Cadde mağazasında ise mağazanın aldığı güneş, yaya sirkülasyonu, civarda bulunan mağazalar ile uyumu önem kazanmaktadır.

 

Cadde mağazasının en önemli noktası cephe çalışmasıdır. Çarpıcı bir vitrin dekorasyonu ile öncelikle müşterinin mağazaya girmesi hedeflenir. Ardından vitrin çalışmanıza uygun bir dekorasyon ile müşterinizin içeride rahat vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

 

Mağaza içinde kullanılacak raf sistemleri sektörünüze, ürün grubunuza ve mekana göre değişiklik gösterir. Bu çalışmayı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dekorasyonun ürünlerinizin önüne geçmemesidir. Ürünlerinizden fazla dikkat çeken dekorasyon müşterinizin dikkatini dağıtacaktır.

 

Mağaza içinde askılı ürünlere ağırlık verilmelidir. Böylece müşteriniz katlı ürünleri incelerken sıkılmayıp, çekinmeden askılı ürünleri inceleyebilecektir.

 

Mağaza içinde kullanılacak orta standlar müşteri sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde yerleştirilmeli ve mümkün olduğunca yüksek boylar tercih edilmemelidir. Duvar sistemlerinizde ise en fazla satışı göz hizası civarında yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerindeki noktalara çok fazla çıkılmamalıdır. Amaç müşterinin kolaylıkla ulaşabileceği ve çok fazla yardıma ihtiyaç duymadan ürün inceleyebileceği yüksekliği yakalamaktır.